Коли (на який день менструального циклу) найкраще проводити УЗД органів малого таза?
Все залежить від скарг кожної пацієнтки і попереднього діагнозу. Наприклад:
- при підозрі на гіперплазію ендометрію або поліп ендометрію УЗД потрібно проводити на 5 – 7-й день МЦ (відлік від першого дня початку менструації);
- для контролю овуляції проводимо УЗД кілька разів протягом всього МЦ (перша фаза, період овуляції, друга фаза);
- при підозрі на аденоміоз (ендометріоз) УЗД більш інформативно в другу фазу (напередодні менструації).
Якщо особливих скарг немає і УЗД виконується більше в цілях скринінгу, то суворих рекомендацій з приводу дня МЦ немає. Лікар-діагност співставляє отриману на УЗД інформацію з поточної фазою менструального циклу, що потім відображає у проколі дослідження.
Чи можна проводити ультразвукове трансвагінальне дослідження під час менструації?
Можна, якщо це гостра (ургентна) ситуація, що вимагає негайної оцінки стану і прийняття рішення про лікування. Якщо немає такої ситуації, то УЗД проводиться в плановому порядку в першу фазу МЦ (відразу після менструації).
Що краще: трансвагінальне або трансабдомінальное (поверхневе) ультразвукове дослідження?
Ці два дослідження не виключають і не замінюють один одного. Спочатку краще провести обстеження через живіт (трансабдомінально), а потім трансвагінально.
При трансабдомінальному УЗД визначаються розміри великих утворень, оцінюються високо розташовані структури (наприклад, високо розташований яєчник, фіброматозний вузол на ніжці і ін.), а також оцінюються клубові лімфовузли.
При трансвагінальному УЗД більш детально візуалізується внутрішня структура матки і яєчників, можна побачити більш дрібні зміни (наприклад, поліпи в порожнині матки та ін).
Дівчаткам і дівчатам, які не жили статевим життям, проводять трансабдомінальне УЗД. Однак в деяких випадках при необхідності може знадобитися додаткове трансректальне обстеження.
Як часто треба проходити УЗД органів малого таза?
Якщо жінка не перебуває на диспансерному обліку у лікаря – гінеколога, то досить проходити планове УЗД 1 раз на рік. При диспансерному спостереженні частоту УЗД визначає Ваш лікуючий лікар залежно від клінічної ситуації.
Чи потрібно приходити на огляд до гінеколога і робити УЗД при настанні менопаузи?
При настанні менопаузи (відсутності менструацій) навіть якщо немає скарг все одно необхідно проходити щорічний огляд у гінеколога зі взяттям аналізів, а також УЗД 1 раз на рік. На жаль, в цей період життя також можуть розвиватися деякі захворювання жіночої статевої сфери, в тому числі й онкологічні, тому не можна нехтувати своїм здоров’ям. При появі скарг, зокрема, кров’яних виділень із статевих шляхів, невідкладна консультація гінеколога обов’язкова.
Якщо жінка не жила або не живе статевим життям, чи потрібна їй консультація гінеколога та УЗД?
Звісно так! Одне з найбільш поширених помилок, що при відсутності статевого життя консультація гінеколога не потрібна. Однак це не так.
Є цілий ряд захворювань, які можна визначити при профілактичному відвідуванні лікаря і відповідно вчасно почати лікування. Тому для збереження свого жіночого здоров’я незалежно від статевого життя обов’язково треба відвідувати гінеколога раз на рік і проводити УЗД.
Чи впливають оральні контрацептиви (ОК) на УЗ – картину?
Так, впливають. Прийом оральних контрацептивів змінює стан слизової оболонки порожнини матки і функцію яєчників (відповідно і їх ультразвукове зображення. Тому якщо жінка приймає ОК, то потрібно завжди повідомляти про це лікаря, так як в іншому випадку ультразвукова картина може бути оцінена неправильно і виставлений інший діагноз.
Чи можна замінити щорічний профілактичний огляд у гінеколога ультразвуковим дослідженням?
Ні, не можна. При УЗД не можна побачити і оцінити стан слизової оболонки піхви і шийки матки (наприклад, не бачимо ерозію шийки матки). Під час огляду гінеколог також бере аналіз клітин шийки матки для цитологічного дослідження, що дозволяє розпізнати передракові стани і рак шийки матки на ранніх стадіях.
Місяць тому робила УЗД по гінекології, і було все нормально. А зараз виявили кісту. Як таке може бути?
Це можливо. Такі кісти називають функціональними. Найчастіше визначається фолікулярна кіста, яка утворюється в результаті відсутності овуляції. У більшості випадків така кіста зникає без оперативного втручання протягом 1 – 3-х менструальних циклів.
Як часто можна проходити УЗД?
Ультразвукове дослідження – це дослідження за допомогою ультразвукових хвиль (звукові коливання дуже високої частоти, які не чути людським вухом). Ультразвук немає іонізуючої дії (на відміну від рентгенівських променів). Хвиля проходить через тканини різної щільності, а точніше через кордони між різними тканинами, і по-різному відбивається від них. Спеціальний датчик фіксує ці зміни і переводить їх в графічне зображення, яке відображається на моніторі.
Ультразвуковий метод, не має протипоказань. УЗД можна застосовувати неодноразово протягом усього періоду спостереження за пацієнтом протягом декількох місяців або років. Більш того, дослідження можна повторювати кілька разів протягом одного дня без будь-якої шкоди для пацієнта, якщо цього вимагає клінічна ситуація.