Кривенко Наталія Євгенівна, лікар вищої категорії, спеціаліст з ультразвукової діагностики
Одна з найчастіших знахідок при проведенні УЗД молочних залоз – це кісти. Що це таке, чи є підстави турбуватися – часто запитують пацієнти, і про це піде мова в даній статті.
Кіста – це доброякісне утворення у вигляді порожнини, заповненої рідиною. За розмірами кісти можуть бути самими різними. Мінімальні розміри кіст, які ми можемо визначити на УЗД, 2-3 мм. Великі кісти можуть досягати 3 – 4 см в діаметрі і більше. За кількістю кісти можуть бути як поодинокими, так і множинними, розташовуватися як в одній, так і в обох молочних залозах.
Як виникають кісти молочних залоз?
У нормі в молочній залозі існує система молочних протоків, по яких під час годування дитина отримує молоко. Але і поза періодом лактації в протоках міститься невелика кількість рідини. Зазвичай діаметр протоків невеликий і становить не більше 2-3мм.
Якщо протока в одній з ділянок залози розширюється і утворює округлої форми випинання, яке заповнюють рідиною – це і є протокова кіста. Поодинокі дрібні кісти досить часто зустрічаються у здорових молодих жінок, не викликають неприємних відчуттів і не вимагають спеціального лікування.
Якщо є множинні кісти різних розмірів і жінка відчуває біль в молочних залозах, то це може свідчити про порушення гормонального фону в організмі. При ущільненні сполучнотканинних елементів в залозі (оцінка яких досить суб’єктивна) нерідко ставлять діагноз «фіброзно-кістозна мастопатія». В цьому випадку необхідно більш ретельне обстеження: консультація мамолога, пошук супутніх захворювань щитовидної залози, яєчників.
Що очікувати?
Кісти вимагають спостереження в динаміці, як і будь-яке інше новоутворення в організмі. Звичайні кісти, які оцінені за шкалою US-BIRADS на 2 бали (доброякісні утворення, ризик малігнізації відсутній) достатньо спостерігати на УЗД один раз на рік.
Кісти з часом можуть зникати, залишатися незмінними або повільно збільшуватися в розмірах. Якщо кіста різко збільшилася, змінився її вміст, з’являються нові кісти – це сигнал, що необхідно провести більш поглиблене обстеження, відвідати мамолога, гінеколога, обстежити щитовидну залозу. Часто поштовхом до негативній динаміці є сильні стреси, які перенесла жінка, порушення роботи печінки і жовчовивідної системи, переривання вагітності та інші порушення гормонального фону.
В окремих випадках, коли кіста має нетиповий вигляд, наявність пристінкових розростань, то виконується діагностична пункція з подальшим дослідженням вмісту на наявність “поганих” клітин. Залежно від результату лікар-мамолог може порекомендувати хірургічне лікування. Частота переродження кіст невелика. За даними літератури, ризик розвитку злоякісного процесу в простих кістах мінімальний, в складних кістах становить 0,3 -0,4% [1,4].
Інколи навколо кісти може виникати запалення. Цей процес супроводжується різким болем, почервонінням шкіри, загальним нездужанням. В цьому випадку необхідно відразу звернутися до лікаря для призначення протизапального лікування.
Особливі види кіст
Крім звичайних протокових кіст ще є “складні кісти”. До них відносять кісти з перегородками, багатокамерні, з неоднорідним внутрішнім вмістом. Такі кісти рекомендується спостерігати частіше – один раз на шість місяців.
В період годування грудьми і безпосередньо відразу після нього можуть бути кістозні порожнини, заповнені молоком – галактоцеле.
Ще один особливий вид кіст молочної залози – це так звана “масляна кіста”, яка утворюється внаслідок закупорки сальної залози.
Лікування кіст
Як вже було сказано вище, дрібні поодинокі кісти молочних залоз вимагають тільки рутинного спостереження, спеціальне лікування не проводиться. Якщо має місце дисгормональний процес, то проводиться по можливості його корекція, лікування виявлених захворювань щитовидної залози, жіночої статевої сфери. При болі в молочних залозах лікар-мамолог призначить препарати, які зменшать неприємні симптоми.
Якщо кіста велика, більше 2 см, пальпується при огляді, то лікар може призначити пункцію. За допомогою шприца під контролем УЗД рідину з кісти видаляють і її порожнина спадається. Іноді в порожнину кісти вводять спеціальні речовини (наприклад, спирт) для склеювання стінок кісти і запобігання повторному накопиченню рідини. Дана процедура малотравматична, не вимагає госпіталізації і після її проведення жінка може вести звичайний спосіб життя.
В поодиноких випадках, коли має місце велика кіста з щільною капсулою, нетиповою будовою, то виконують хірургічну резекцію – видалення кісти зі збереженням тканини молочної залози.
Профілактика
Основні шляхи профілактики кіст молочних залоз спрямовані на підтримку нормального гормонального балансу в жіночому організмі. Цьому сприяють повноцінний сон, раціональне харчування з достатньою кількістю зелені, вітамінів, поліненасичених жирних кислот, обмеженням рафінованих жирів, цукру і простих вуглеводів. Своєчасне лікування захворювань щитовидної залози, печінки і жовчовивідної системи, матки і яєчників вкрай важливо для жіночого здоров’я. Необхідно підібрати з лікарем-гінекологом відповідний метод контрацепції, якщо не плануєте вагітність, для уникнення негативних наслідків аборту.
Важлива роль профілактичних оглядів для вчасного виявлення захворювань молочної залози. Регулярні щорічні огляди допоможуть вчасно виявити навіть невеликі зміни. Кісти молочної залози легко розпізнаються при ультразвуковому дослідженні. Якщо є підозри на кісту при мамографії, то може знадобитися додаткове УЗД для оцінки вмісту кісти .
Будьте здорові!
Venta LA, Kim JP, Pelloski CE et-al. Management of complex breast cysts. AJR Am J Roentgenol. 1999;173 (5): 1331-6. AJR Am J Roentgenol (abstract) – Pubmed citation
“What are breast cysts?”. Retrieved 2010-06-25.
Doshi DJ, March DE, Crisi GM et-al. Complex cystic breast masses: diagnostic approach and imaging-pathologic correlation. Radiographics. 2007;27 Suppl 1 : S53-64. doi:10.1148/rg.27si075508 – Pubmed citation
Daly CP, Bailey JE, Klein KA, Helvie MA Complicated breast cysts on sonography: is aspiration necessary to exclude malignancy? Acad Radiol. 2008 May;15(5):610-7. doi: 10.1016/j.acra.2007.12.018.
What causes a cyst in breast? Get insights reasons for a painful, sebaceous and complex cyst in your breast, symptoms, removal and treatment: http://www.healtreatcure.org/breasts/cyst-in-breast-causes-painful-sebaceous-lump-removal/