Варикозне розширення вен нижніх кінцівок – проблема, яка починає по-справжньому турбувати людей тільки тоді, коли зміни вже помітніі – вени роздуті, з’являються «мішечкі», які виступають над шкірою, або визначаються великі скупчення «фіолетових зірочок».
Однак все перераховане вище – вже пізні прояви захворювання судин.
Коли хвороба тільки починається, симптоми виражені слабо і швидко проходять після тривалого відпочинку і сну. Це можна назвати синдромом «важких ніг». Тому на перші симптоми зазвичай мало хто звертає увагу, списуючи неприємні відчуття на звичайну втому.
На що треба звернути увагу:
- Підвищена стомлюваність ніг, відчуття важкості в них навіть після незначних навантажень.
- М’які набряки на стопах і щиколотках, що з’являються до кінця дня або в спеку, і що повністю зникають до ранку. На ранній стадії варикозу набряк з’являється спочатку тільки в області щиколоток і тильної сторони стоп, а з прогресуванням захворювання набряки піднімаються вище – до гомілок.
- Судоми в литкових м’язах вночі.
- Свербіж в ногах (особливо вночі).
- Шкіра в уражених місцях змінює колір, синіє, а потім може мати червоний або коричневатий відтінок, що фахівцями розцінюється як ознака розвитку хронічної венозної недостатності. У самих запущених випадках на гомілках можуть з’явитися трофічні виразки.
Фактори ризику розвитку варикозної хвороби
- Спадковість (від природи слабкі стінки і клапани вен).
- Вагітність.
- Ожиріння – збільшення індексу маси тіла до 27 кг / м2 і вище зумовлює зростання частоти захворювання на 33%.
- Порушення гормонального стану, в т.ч. використання гормональної контрацепції, гормонозамісна терапія в предклімактеричний період і при лікуванні остеопорозу. Доведено, що естрогени і прогестерон, а також їх похідні, знижують тонус венозної стінки за рахунок поступового руйнування колагенових і еластичних волокон.
- Спосіб життя. Доведено несприятливий вплив тривалих статичних навантажень з підйомом вантажів або нерухомим перебуванням в положенні стоячи і сидячи.
- Тісна нижня білизна, що здавлює венозні магістралі на рівні пахових складок, і різні корсети, що підвищують внутрішньочеревний тиск.
- Хронічні закрепи, дефіцит в раціоні рослинних волокон.
Золотий стандарт діагностики варикозу: ультразвукове дослідження вен з допплерографією.
Діагностика при варикозі обов’язково включає застосування ультразвуку, за допомогою якого можна побачити венозну систему пацієнта. На УЗД визначають прохідність судин, їх анатомічний хід і наявність тромбів. Оцінюють характер кровотоку, стан клапанів поверхневих і глибоких вен в спеціальних доплерівських режимах, які є в більшості сучасних апаратів.
Якщо планується операція, лікар відмічає перфорантні вени, які зв’язують поверхневі та глибокі вени. Це необхідно для того, щоб полегшити роботу хірурга, який буде їх перев’язувати, щоб не допустити рецидиву хвороби.
Найбільш ефективним методом лікування варикозної хвороби є операція з видалення патологічно зміненої частини вени, проте в ряді випадків проводять і консервативне лікування. Воно хоч і не усуває хворобу, але запобігає подальшому її прогресуванню.
Якщо у вас є скарги, аналогічні таким при варикозній хворобі, будь ласка, не чекайте прогресування хвороби, вчасно зверніться за допомогою до лікаря. В цьому випадку ефективність проведеного лікування буде набагато вище, ризик розвитку ускладнень хвороби зменшиться, а якість вашого життя, навпаки, стане набагато краще.